Hlavní omyly v ústní hygieně

Hlavní omyly v ústní hygieně

 

  • Žádný plak. Je to jen sen?

Ne! S trochou disciplíny, poučeni svým zubním lékařem nebo zubní hygienistkou o technice čištění zubů a používání správných pomůcek (měkký kartáček, profesionálně vybraná velikost mezizubních kartáčků) se může téměř každý těšit ze zcela čistých zubů a vynikajícího zdraví ústní dutiny. Celý ten rozdíl je v měkkých štětinkách a malých hlavách zubních kartáčků a mezizubních kartáčků, vyplňujících celý mezizubní prostor.

  • Stačí si zuby čistit 3x denně 3      minuty?

Ne! Není důležitá délka ani počet čištění. Důležitá je technika čištění. Způsob, jak dosáhnout vynikajícího zdraví ústní dutiny, se liší u každého člověka. Jedno pořádné čištění denně je mnohem lepší než tři polovičatá.

  • Denní fluorizace=zaručená ochrana?

Ne! Fluorid nemůže chránit plakem pokryté zuby a fluorizovaný plak škodí jako nefluorizovaný-vždy mají za následek kazy a zánět dásní- fluorid jen oddálí nevyhnutelné.

  • Překřížené štětiny a flexibilní      ručička pro lepší ústní hygienu?

Ne! Většina dnešních kartáčků s ohebnými ručkami má nadměrně velké hlavy a vlákna, která jsou příliš tvrdá a příliš silná. Ikdyž ohebné držáky omezují tlak, nechávají za sebou nevyčištěné plochy zubů.

  • Ústní voda chrání oblasti, kam se      kartáček nedostane?

Ne! Ústní voda nedokáže odstranit plak sama od sebe, jen omezuje růst plaku a oddaluje jeho destruktivní činnost. Pouze pečlivé manuální čištění, zejména mezi zuby a kolem dásní, zaručuje dlouhodobou ochranu.

  • Špatné zuby jsou pro naši rodinu      typické.

Není pravda! Zubní kaz ani zánět dásní nejsou dědičné choroby a dokonce i v případě geneticky přenesené slabosti zubů je ústní hygiena tím nejlepším způsobem, jak zajistit zdravou ústní dutinu.

  • Žádná bolest, žádné krvácení – žádný      problém?

Ne! Parodontitida a špatný dech nebolí a zubní kaz začíná také bez bolesti. Škodlivý účinek plaku může zůstat skrytý po dlouhou dobu, a tak zvýšit nebezpečí zničujících důsledků.

  • Špatný dech pochází ze žaludku.

Ne vždy! Kromě tabáku, kávy, cibule, česneku a jiných potravin může pocházet špatný dech z rozkládajících se bakterií zubního plaku, který je přítomen na špatně vyčištěných místech chrupu a v dásňových kapsách.

  • Může se člověk sám naučit ústní      hygieně?

Ne! Nedosáhnete dobré ústní hygieny, pokud nejdříve nedostanete podrobné profesionální rady a instrukce o vhodných pomůckách. Trvalá motivace a vysoká úroveň ústní hygieny může být dosažena a udržena pravidelnými návštěvami u profesionálů ústní hygieny.